frankidavis421
frankidavis421
02-09-2021
Mathematics
contestada
better value for 15.3 ounce cereal
Respuesta :
tallabtall123
tallabtall123
02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce
Hope it helps
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 74+ )
Otras preguntas
How many polls are taken in the United States every year ?
A rectangle has an area of 98 square inches. the length of the rectangle is double the width of the rectangle. find the dimensions of the rectangle
A type of green paint us made by mixing 2 cups of yellow with 3.5 cups of blue. a. Find a mixture that will make the same shade of green but smaller amount.
graph and solve the system 3x+6y-12= 0 x + 2y = 8
Define an analog and digital signal
The author asks Roy if he is “scapegoat” in order to
the local bakery uses 1.75 cups of flour in each batch of cookies. The bakery used 5.25 cups this morning. How many batches of cookies did the barkey make?
help...? heres the question: kayla says that dividing by 5/6 is the same as dividing by 5, then multiplying by 6. is she correct? why?
Which equation in point-slope form contains the points (8, 10) and (–4, 2)?
Which of the following is true of flat maps